
Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać Wasze wątpliwości.
Największą inicjatywą w Polsce zaangażowaną w zbiórkę jest Program Charytatywno-Ekologiczny Zakretki.info - pomagamy nie tylko przyrodzie... dlatego poprosiłam jej przedstawicieli o pomoc merytoryczną w ogarnięciu poniższych informacji.
Program Zakretki.info - Pomagamy nie tylko przyrodzie... , zakłada prowadzenie regularnej zbiórki plastikowych nakrętek z której dochód w 100% przeznaczany jest na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. Program działa od 2008 r, i zarządzany jest zgodnie z zachowaniem idei - 100% zakrętek w 100% na rzecz dzieciaków. Pozostałe działania takie jak np.: zakup worków, sznurków, rękawic finansowane jest ze środków pozyskanych od sponsorów. |
Droga opakowania - sklep, dom, kosz...
Aby zwrócić uwagę otoczenia na sytuację opakowań wystarczy wykonać mały gest, np. nie wyrzucać nakrętek. Dotyczy to zarówno tych od napojów jak i kawy, kosmetyków, chemii gospodarczej - wszystkich plastikowych. Gdy po miesiącu zbiorów spojrzycie na niemałą kolekcję nakrętek i uświadomicie sobie, że za każdą z nich kryje się dużo większe opakowanie (które w najlepszym wypadku właśnie jest mielone i przetapiane przy sporym zużyciu energii) poczujecie o czym mówię :)
Pojemnik na nakrętkiPierwszym przystankiem zbieranych nakrętek jest jakikolwiek pojemnik ułatwiający ich przechowanie. Moja babcia zbiera do wiszącej w kuchni foliówki, w moim domu zbieramy do puszki po kawie, znajomi zbierają do słoików, a w szkołach i biurach gromadzi się np. w kartonowych pudłach z informacją o akcji. Każda opcja jest dobra! Punkty Zbiórki i Koordynatorzy RegionalniNastępnie pojemnik z nakrętkami wędruje do Punktu Zbiórki (te przyjmują jednorazowo 5-10kg surowca) lub Koordynatora Regionalnego. Wykaz konkretnych miejsc znajdziecie na mapce na stronie programu Zakretki.info. |
Aby mieć pewność, że zebrane przez Was nakrętki wesprą finansowanie sprzętu rehabilitacyjnego, upewnijcie się na stronie internetowej, że oddajecie je do oficjalnego Punktu Zbiórki / Koordynatora Regionalnego.
Logistyka i transport
Firma recyklingowa
W zakładzie nakrętki są czyszczone i mielone na granulat, a następnie przetapiane. W takiej postaci są materiałem gotowym do przetworzenia w przedmioty codziennego użytku.
Zajrzyjcie też na fanpage Zakretki.info.
Absolutnie popieram takie działania - nie dość, że pomagają przyzwyczaić społeczeństwo do odzyskiwania surowców wtórnych (nawet jeśli symbolicznie i w małej skali - zawsze coś), to wykorzystując wiedzę o wartości surowców i ich obiegu pomagają osobom potrzebującym.
Zbieracie zakrętki?