Kreatywna Strefa Kasi
  • Blog
    • O mnie
    • Linki
  • Warsztaty
    • Oferta warsztatowa
  • Działania
    • Oddam Odpady
    • 1400m2 Kreatywności
    • Otwarty Jazdów 10/8
    • Wyspa Re:KREACJI & EcoBar
    • Projekt aRRRt >
      • Projekt aRRRt vol. 1
  • Moje prace
    • Sklepy
  • Media
  • Kontakt
  • Współpraca
    • Zbieram/oddam
    • Podziękowania

Źródła surowców na potrzeby domowego upcyklingu

13/3/2013

0 Comments

 
Picture
Weekend minął mi bardzo pracowicie i mocno upcyklingowo. Jak zobaczycie co udało mi się zmajstrować w niedzielę, to się zachwycicie :)

Za to w sobotę, przetwarzaliśmy odpady na biżuterię podczas warsztatów O!Re:Ty. Wtedy wpadło mi do głowy dość istotne pytanie dla praktykujących domowych upcykling:
Skąd wziąć surowce? Gdzie znaleźć wartościowe śmieci?

Dom

Najbardziej oczywiste miejsce, pełne surowców ukrytych nie tylko w koszu na śmieci, ale większości szaf. Chyba najwięcej skarbów kryje kuchnia i łazienka.

W informowaniu współlokatorów o zbieraniu (zamiast wrzucania do kosza) śmieci określonego typu na pewno pomoże lista. Chociaż w moim domu sprawdziła się dopiero gdy powiedziałam o niej każdemu członkowi rodziny z osobna :)

Rodzina & znajomi

Jeśli zbieranie surowców we własnym domu idzie Wam dość powolnie, bo (na szczęście) nie generujecie ich tyle ile potrzebujecie do pracy artystycznej, poproście o pomoc dalszą rodzinę i znajomych. Podchwycą temat ochoczo zwłaszcza, gdy wpadną im w oko Wasze upcyklingowe dzieła. No i będą mieć satysfakcję z wysiłku włożonego w segregację własnych śmieci.

Jednak nie zapomnijcie im pięknie podziękować, najlepiej ręcznie przetworzonym upominkiem. Gromadzenie opakowań, zwłaszcza w niewielkich mieszkankach w bloku dla niektórych może być kłopotliwe.

Wciąż rozrastającą się społeczność, która pomaga mi w gromadzeniu przeróżnych śmieciowych surowców możecie poznać w zakładce Podziękowania :) Dziękuję bardzo bardzo!

Knajpki & przedsiębiorstwa

Dzięki licznym grupkom przewijającym się przez restauracje czy przedsiębiorstwa, te miejsca są bezkonkurencyjne jako śmieciowe źródła  - sporo pracowników, o ile segreguje w swoich domach, nie myśli o tym w pracy.

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym?
Idziemy do pobliskiej knajpki o której wiemy, że wyrzuca fajne surowce i dogadujemy się. Hm, czasem nakłonienie obsługi do zbieractwa może okazać się niełatwe, ale próbować warto - zwłaszcza z kierownikiem ;) 

Dzięki temu my mamy z czego tworzyć, mniej przedmiotów gnije na wysypiskach, zmieniamy świadomość pracowników przedsiębiorstw, a te troszkę mniej płacą za wywóz śmieci. Same plusy!

Zakłady utylizacji odpadów

Czasem do zrealizowania projektu potrzeba sporych ilości surowca rzadko spotykanego w domach. Można próbować żebractwa w sprawie odpadów produkcyjnych, jednak jest to wyjście niepewne, czasem kosztowne.

Przy organizacji ostatnich warsztatów O:Re:Ty (gdzie różnorodność i ilość surowców była spora) z pomocą przyszła nam firma Tsunami zajmująca się zbiórką i utylizacją odpadów. Zostałyśmy zaproszone do ogromnej hali, pełnej "śmieci" różnej maści: taśm filmowych, folii, elementów komputerowych, kartonów, skrzynek na owoce, opakowań, mebli... Wbrew oczekiwaniom na składowisku panował zaskakujący porządek - każdy rodzaj surowca miał miejsce w oddzielnym kartonie lub worku, a te pogrupowano tematycznie w oddzielnych salach.
Domyślam się, że nie wszystkich pociąga grzebanie w stercie śmieci. Sama byłam dość sceptyczna, ale gdy zobaczyłam jakie skarby można tam znaleźć stwierdzam, że to super sprawa :)

Internet

W sieci można znaleźć masę informacji przedmiotach, których ktoś chce się pozbyć z domu. Przegrzebując np. sekcję Gumtree oddam/wymienię nie raz natknęłam się na sterty słoików, tkanin, taśm VHS. Tego typu portali jest całe mnóstwo - jeśli macie jakieś sprawdzone, dzielcie się linkami w komentarzach, chętnie poszerzę zakres poszukiwań.

Niedawno trafiłam na projekt mający połączyć producentów dysponującymi odpadami, z projektantami i artystami - Harvest Map. Mam nadzieję, że strona szybko się rozkręci, bo pomysł jest super i trafia w niszę.

Przygotowanie surowców

Zapraszając nieswoje śmieci do domu dobrze jest pamiętać, że nie wiadomo gdzie wcześniej leżały i kto miał je w rękach. W szczególności te ze składowisk lub opakowania po produktach spożywczych mogą być nośnikiem różnej maści bakterii i zarazków. Dowodem niech będzie niezły smród wydobywający się z nieumytych kartonów po mleku czy butelek po jogurtach. Dlatego przed przetworzeniem (także składowaniem) myję opakowania dokładnie żeby pozbyć się resztek jedzenia. Pozostałe rzeczy, w zależności od stopnia zabrudzenia, myję w rozcieńczonym płynie do mycia naczyń lub domestosie (tylko w ekstremalnych sytuacjach).
Picture
Kąpiel surowców
A skąd Wy pozyskujecie materiał do pracy? 
Obfitości w surowce!
Picture
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.


    Obraz

    O tym piszę:

    All
    Eko
    Eventy Z Kasią
    Eventy Z Kasią
    Inicjatywy
    Inne
    Inspiracje
    Jedzonko
    Konkurs
    Made By Kasia
    Made By Kasia
    Made By Kasia
    Myślę
    Myślę
    Rękodzieło
    Tata Tomek
    Upcykling
    Wystawy & Targi
    Wystawy & Targi
    Zrób To Sam
    Zrób To Sam
    Zrób To Sam


    Zbiór pomysłów na kreatywny recykling

    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Plastikowe nakrętki
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Obręcz rowerowa
    Picture

    Archiwum

    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011


    Picture
    Picture

    nr bloga: F00098
    sms na nr 7122

Powered by Create your own unique website with customizable templates.