Ponad tydzień temu, trochę przypadkiem, trafiłam na świetne warsztaty szycia. Dodajmy, że nigdy wcześniej nie szyłam, wręcz bałam się maszyn - latającej igły i wszystkich dziwnych dziurek, haczyków i szparek w których trzeba umiejscowić nić. Dzieckiem będąc, podczas eksperymentów z maszyną poharatałam sobie łapkę i ani mama, ani tata, ani nawet babcia nie potrafili nas pogodzić. Gdy zaczęłam bawić się w rękodzieło, eksperymentować z formą i materiałem, odczułam spore ograniczenie przez nieumiejętność szycia. Nadszedł więc czas na przełamanie niechęci i nadrobienie zaległości. Niedługo po tej decyzji, zwykłym fartem, dostałam informację o bezpłatnych warsztatach szycia strojów ludowych. Wierzcie mi, to brzmiało hardkorowo dla osoby początkującej. Na szczęście przemiła Natalia, z którą mailowałyśmy w sprawie zapisów zapewniła mnie, że zostanę zapoznana z maszyną, a doświadczeni instruktorzy nie dopuszczą do rozlewu krwi więc mogę czuć się absolutnie bezpiecznie. Uwierzyłam i poszłam. |
Podzielono nas na grupy 2-3 osobowe, według zainteresowań - mogliśmy uszyć wspaniałe ludowe spodnie, spódnicę, gorset lub zapaśnicę. Wybrałam ostatnią opcję z zamiarem wykorzystania jej jako fartuszek kuchenny (zakładając oczywiście, że coś w ogóle z mojego szycia wyjdzie).
W ciągu 3 godzin nauczyłam się działania zacnego Łucznika, przewlekania nici, robienia prostych wykrojów, wykańczania krawędzi, robienia kieszonek i pewnie dużo więcej, ale nie potrafię nazwać ;) Sukcesem jest, że udało mi się skończyć całą zapaśnicę w trakcie zajęć! Co prawda ostatni szef szyty w sporym pośpiechu jest niesamowicie krzywy, jednak pełni swoją funkcję wzorowo. Wielkie dzięki dla Olgi za zagrzewanie do boju i ciepłe słowa! :)
Jeśli też macie ochotę wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna w Pracowni Duży Pokój zajrzyjcie tu: http://www.facebook.com/events/311698972271108/
Dodam, że poza szyciem możecie nauczyć się decoupage'u i haftu ludowego.
Warsztaty są częścią projektu Polskie Stroje Ludowe w Internecie -www.strojeludowe.net a dzięki współfinansowaniu między innymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego są bezpłatne.