Nie tylko ciuchy można puszczać w ruch korzystając z dobrodziejstw internetu - znalazło się też miejsce dla książek. Jest kilka popularnych portali pośredniczących w wymianie lub sprzedaży używanej literatury. Nie wspominając o Allegro czy Gumtree, oto adresy skoncentrowane prawie wyłącznie na osieroconych woluminach:
Podaj.net - wymiana książek, filmów, gier
http://podaj.net/http://bookandmore.pl/
Tezeusz - internetowy antykwariat
http://antykwariat.tezeusz.pl/page/skupksiazek
SprzedamKsiążki.pl / SprzedamPodręczniki.pl - jak nazwa wskazuje, portal do sprzedaży używanych książek
http://sprzedampodreczniki.pl/
Jest tego więcej - zachęcam do samodzielnych poszukiwań.

Bardzo ciekawym i wartym podchwycenia pomysłem jest BookCrossing. Głównym założeniem jest puszczanie przeczytanych książek w obieg, w kontrolowany sposób - ważne, żeby nie zalegały na półce. Na anglojęzycznej stronie (zakładam, że oficjalnej) znajdziemy kilka pomysłów uwalniania - bezpośrednie podarowanie znajomym, pozostawienie jej w miejscu uczęszczanym przez potencjalnych zainteresowanych (szkoła, klubokawiarnia) czy organizowanie stałych miejsc wymiany (takie znajdziemy też w Polsce!).
Urozmaiceniem i jak sądzę zachęceniem do zabawy jest umożliwienie uczestnikom śledzenia drogi uwolnionej książki. Jak to działa? Najpierw nadajemy jej specjalny numer - w sieci znajdziecie gotowe do wydrukowania karty, które należy załączyć do książki (na tych polskich naturalnie widnieją subtelne reklamy...). Następnie rejestrujemy numer na polskiej stronie BookCrossingu i śledzimy, licząc że następny czytelnik zamelduje się z naszą książką w sieci.
Rzecz jasna nie musimy tego wszystkiego robić. Wystarczy załączyć info, że to BookCrossing - żeby znalazca miał świadomość, że przygarnia publikację legalnie.
W wymianę książek zaangażowanych jest kilka polskich miast, trochę bibliotek, sporo kawiarni. Warto rozeznać się w lokalnych działaniach - pchle targi, duże antykwariaty, czasowe wydarzenia BookCrossingowe.
PS: Artykuł dotyczy wszystkich książek, także tych starych i popularnych. Znalezione przeze mnie staruszki powoli znajdują nowych właścicieli, mimo swojego wieku.
PS2: Warszawiakom polecam ogromny antykwariat na Bazarze Szembeka.