Kreatywna Strefa Kasi
  • Blog
    • O mnie
    • Linki
  • Warsztaty
    • Oferta warsztatowa
  • Działania
    • Oddam Odpady
    • 1400m2 Kreatywności
    • Otwarty Jazdów 10/8
    • Wyspa Re:KREACJI & EcoBar
    • Projekt aRRRt >
      • Projekt aRRRt vol. 1
  • Moje prace
    • Sklepy
  • Media
  • Kontakt
  • Współpraca
    • Zbieram/oddam
    • Podziękowania

Drugie życie plastikowych reklamówek

25/11/2013

5 Comments

 
PictureNakrycie głowy z foliówek
Macie świadomość, jak dużym problemem są plastikowe torebki?

Według danych UE w 2010 roku tylko na terenie Unii wyprodukowano 98,6 miliardów plastikowych toreb na zakupy, w większości jednorazowych zużywając ogromne ilości plastiku.
Wyrzucane gdzie popadnie są powodem nieszczęść na całym świecie. W krajach tropikalnych zatykają studzienki kanalizacyjne przyspieszając powstawanie powodzi, a te dryfujące po morzach i oceanach przyczyniają się do śmierci wielu wodnych zwierząt. Za to milion foliówek wywiezionych na wysypisko to ponad 5,5 tony zmarnowanego surowca wtórnego.
Nie byłoby tego problemu, gdyby wszystkie torebki poddawane byłby recyklingowi (lub zastąpiono by je opakowaniami wielokrotnego użytku), ale jak wszyscy wiemy jest to scenariusz mocno utopijny.

Mając świadomość zaawansowanego lenistwa rasy ludzkiej ktoś wpadł na średnio udany pomysł torebek "biodegradowalnych". Zasugerowanie konsumentowi, że reklamówka którą ochoczo nabywa jest "przyjazna środowisku", bo rozłoży się w ciągu kilku miesięcy jest bardzo skutecznym chwytem marketingowym, jednocześnie mocno naginającym rzeczywistość. Otóż biodegradowalność tych foliówek polega na częściowym rozpadzie łańcuchów polimerowych z których są zrobione, czyli śmieć tylko znika nam z oczu. Nie spotkamy tej bio-torebki fruwającej przy drodze, ale znajdziemy jej cząsteczki ukryte w glebie, spłukane z deszczem do rzek. Eliminujemy wyżej wymienione problemy torebkowe na rzecz niewidocznego podtruwania najbliższego otoczenia. Zatem jedyną w miarę sensowną formą pozbycia się foliówek pozostaje recykling.
I upcykling.
Potencjał w plastikowych torebkach dostrzegli na przykład autorzy inicjatywy tworzenia mat do spania dla bezdomnych. Za to w Estonii i Polsce odbyła się Akcja Wymień Torbę (którą miałam przyjemność wspierać) - wymiana foliówek na trwalsze torby materiałowe, wykłady oraz warsztaty upcyklingowe.

Z punktu widzenia odpadowego przetwarzacza foliówki są materiałem bardzo prostym w użyciu. Jest kilka sposobów ich obrabiania, a dzięki odporności na wodę mają nieskończoną ilość zastosowań, także w rękach dzieciaków.

Plastikowa włóczka

Najpopularniejszą metodą upcyklingu foliówek jest przetworzenie ich w PLARN (ang. plastic yarn) czyli plastikową włóczkę. Można ją wykorzystać na kilka sposobów - do szydełkowania, robienia na drutach, zaplatania w rękach (zwłaszcza warkoczy), tworzenia pomponów.
Z plastikowej włóczki można zrobić chyba wszystko: torebki, etui na przeróżne gadżety, kosze, pufy, dywaniki, narzuty, biżuterię a nawet obuwie - ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Picture
www.recyclart.org/2012/06/plastic-bags-creations/
Picture
www.etsy.com/blog/en/2010/how-tuesday-how-to-make-plarn-crochet-an-eco-friendly-tote-b/

Sprasowane foliówki

Drugą fajną metodą jest prasowanie żelazkiem kilku warstw torebek, które poddane wysokiej temperaturze sklejają się tworząc wodoodporny i dość trwały materiał. W ten sposób powstają torby, portfeliki i wykonane w domu płaszcze przeciwdeszczowe.
Picture
www.instructables.com/id/The-plastic-bag-hoodie-How-to-fuse-plastic-bags-a/?ALLSTEPS

Domowe ozdoby

Do czego można zastosować przetworzone foliówki? Przede wszystkim do stworzenia domowych akcesoriów. Jasne, że możemy pójść do sklepu i nabyć plastikowy abażur, dywanik, kosz na pranie - ale czy nie jest frajdą korzystać z rzeczy własnoręcznie stworzonych? Ja lubię bardzo :)
Picture
www.recyclart.org/2011/05/plastic-bag-mandalas/
Picture
charmingink.com/blog/2012/3/16/upcycled-plastic-bag-lampshade.html
Picture
www.indiegogo.com/projects/bring-funky-junk-to-the-usa?c=gallery
Picture
www.countrywomanmagazine.com/project/crocheted-plastic-bag-coasters/

Pompony i kwiatuszki

Kolorowe foliówki świetnie sprawdzają się w pracach z dzieciakami. Niezłym pomysłem jest robienie pomponów i szukanie dla nich zastosowań, oraz tworzenie kwiatów np. na dzień matki lub z okazji nadchodzącej wiosny.
Picture
pm-betweenthelines.blogspot.com/2011/06/this-is-so-neet.html
Picture
www.instructables.com/id/Flowers-made-from-plastic-bags/?ALLSTEPS

Obuwie

Dacie wiarę, że z plastikowych torebek można zrobić buty? Zdziwiłam się bardzo, odkrywając poniższe projekty. Sama nosiłabym botki autorstwa Camili Labra.

Picture
www.instructables.com/id/Grocery-Bag-Shoes/?ALLSTEPS
Picture
botasdacca.blogspot.se

Biżuteria i koraliki

Naturalnie nie może zabraknąć inspiracji do tworzenia upcyklingowej biżuterii! Z torebek można zwijać i sprasowywać koraliki, owijać foliówki lub owijać foliówkami - wszystkie chwyty dozwolone.
Picture
niftymom.com/2013/03/upcycle-starbucks-coffee-bag-gorgeous-bracelet-deliciouspairings/
Picture
www.beadinggem.com/2009/03/jewelry-from-recycled-plastic-bags.html
Picture
lorifellows.coffeecup.com/Bookmark.html
Picture
www.recyclart.org/2012/02/plastic-bags-whool-necklace/
Jeśli szukacie jeszcze więcej inspiracji do przetwarzania plastikowych torebek, zajrzyjcie na pinterestowy profil OddamOdpady.
Picture
Korzystając z prawa cytatu, nie wszystkie umieszczone w poście zdjęcia są mojego autorstwa - zostały podpisane i zlinkowane do stron źródłowych.
5 Comments
cyfrowyja
26/11/2013 02:46:55 am

Niestety wiele tych pomysłow jest tak pracochłonnych, że podczas ich wykonania twórcy wydzielaja więcej CO2 niż do procesu produkcji foliówek. Taka torba z torebek choćby. A już plastikowe buty są okropne i pewnie niewygodne.
Na szczęscie niektóre prace maja walor artystyczny. BTW, czy ogrzewanie plastiku jest bezpieczne i zdrowe?

Reply
Kreatywna Kasia
26/11/2013 08:00:29 am

Hm... jeśli dobrze rozumiem, wychodzisz z założenia, że ręczny upcykling foliówek przez pasjonatów pozostawia większy ślad węglowy niż produkcja nowej foliówki w warunkach fabrycznych? To trochę bez sensu...

Osoba przetwarzająca foliówkę własnoręcznie w proces upcyklingu wkłada czas i umiejętności (dla których moim zdaniem niemożliwe jest ustalenie śladu węglowego). Jedyna produkcja CO2, którą dostrzegam w tym procesie to oddychanie przetwarzacza, które ma miejsce niezależnie od tego co osoba robi (czy przetwarza, czy nie przetwarza). Materiał nie wymaga transportu ani szczególnych zabiegów służących jego organizowaniu czy magazynowaniu. W przypadku upcyklingu nie rozmawiamy o tak dużych dużych ilościach surowca jak w przypadku recyklingu przemysłowego.

Natomiast w przypadku produkcji nowych foliówek lub ich przemysłowego recyklingu (gdzie w grę wchodzą ilości liczone w tonach materiału) dochodzi element transportu (generuje CO2), magazynowania, uruchomienia i utrzymania parku maszynowego (prąd generują CO2), organizacji ludzi w miejscu pracy (sam ich dojazd na miejsce generuje CO2), ewentualne wysłanie surowca do kąpieli przed ponownym przetopieniem (transport, maszyny generują CO2 i zużycie dużych ilości wody) itd.

Dodam, że upcykling i recykling przemysłowy nie wykluczają się - upcykling po prostu wydłuża cykl życia niektórych produktów, bo te przepięknie plecione dywaniki prędzej czy później zużyją się i trafią do sortowni.

Tak jak zauważyłeś/zauważyłaś, nie wszystkie zaprezentowane wyżej przykłady mają charakter użytkowy. W moim odczuciu rolą upcyklingu jest podnoszenie świadomości o problemie śmieci oraz niesamowite i tanie rozwijanie kreatywności jednostki, zdolności manualnych oraz zainteresowania rzemiosłem (tak niepopularnym w czasach kultu pracy biurkowej). Dlatego plastikowe buty nie muszą być wygodne - mają sprawiać satysfakcję twórcy, zaskakiwać odbiorców swoją formą. A jeśli da się w nich chodzić, to super :)

Co do prasowania foliówek, kierując się najprostszym kryterium określania bezpieczeństwa sugerowanym przez znajomych chemików - zapachem - ogrzewanie nie jest niebezpieczne. Nie popełniamy zbrodni paląc go, tylko podgrzewamy.

Reply
Marta link
26/11/2013 07:49:16 pm

Ja też dziergam z foliówek :) Na razie koszyczki, jak tu:
http://craftbymarfka74.blogspot.com/2013/05/ombre.html

W planach torby zakupowe :)
Pozdrawiam ekozakręconych!

Reply
Kreatywna Kasia
26/11/2013 09:58:43 pm

Świetne są, tak starannie uplecione :)
Dzięki za link.
Pozdrowienia!

Reply
replastik link
11/2/2018 10:28:19 am

Wszystko zasługuje na drugie życie więc warto z tego korzystać

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.


    Obraz

    O tym piszę:

    All
    Eko
    Eventy Z Kasią
    Eventy Z Kasią
    Inicjatywy
    Inne
    Inspiracje
    Jedzonko
    Konkurs
    Made By Kasia
    Made By Kasia
    Made By Kasia
    Myślę
    Myślę
    Rękodzieło
    Tata Tomek
    Upcykling
    Wystawy & Targi
    Wystawy & Targi
    Zrób To Sam
    Zrób To Sam
    Zrób To Sam


    Zbiór pomysłów na kreatywny recykling

    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Plastikowe nakrętki
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Obręcz rowerowa
    Picture

    Archiwum

    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011


    Picture
    Picture

    nr bloga: F00098
    sms na nr 7122

Powered by Create your own unique website with customizable templates.