Szkło jest jednym z moich ulubionych surowców. Niestety często jego przetwarzanie wymaga odpowiedniego miejsca, narzędzi i umiejętności, co zwykle nie jest osiągalne w warunkach domowych. Na szczęście i tak istnieje wiele sposób na nadanie drugiego życia szklanym przedmiotom. Po słoikach nadszedł czas na butelki. Oto kilka pomysłów na ich ożywienie: Przede wszystkim musimy pozbyć się etykiet. Pustą butelkę wystarczy włożyć do ciepłej wody. W zależności od rodzaju kleju użytego do przyklejenia etykiety, po kilkunastu minutach albo powinna sama odkleić się od butelki albo stanie się tak miękka, że będzie ją można łatwo usunąć szorstką stroną gąbki kuchennej. |
Do szklanej butelki możemy przykleić wszystko, co nam się podoba: ozdobną taśmę, muszelki, zdjęcia, kamyczki czy szklaną stłuczkę. Należy jedynie upewnić się, że używamy właściwego kleju (na opakowaniu musi być zaznaczone, że nadaje się do szkła!).
Malowanie
Jeżeli mamy ochotę wzbogacić butelkę o drobne ornamenty, polecam klasyczne farby do szkła. Jeżeli natomiast marzy nam się postać, albo fragment pełnego obrazka - wybrałabym farby żelowe.
A jeśli chcemy całkowicie zmienić kolor butelki? Jest na to kilka sposobów, jeden z nich przewiduje użycie farb spożywczych. Przepisy znajdziecie klikając w linki na poniższych zdjęciach :)
Decoupage
Bardzo wdzięczna technika. Dużym plusem jest łatwość uzyskania skomplikowanego wzoru nawet jeśli nie jesteśmy biegłe w malowaniu motywów - sekret tkwi w serwetkach ;)
Wypełnianie środka przedmiotami
Do butelki możemy wrzucić absolutnie wszystko, co przeciśnie się przez jej szyjkę. Mogą to być monety, korki, kluczyki od puszek, szklana stłuczka, kamyki, suszone rośliny, muszle czy piasek. Ten ostatni daje nam spore pole do popisu w kwestii doboru kolorów i wzorów.
Zachęcam do dokładnego zapoznania się z poniższą galerią - zdjęcia są linkami odsyłającymi do stron z przepisami!
Zacznijmy od przecinania butelki w celu uzyskania szklanego naczynka. W większości instruktarzy pojawiają się: bawełniany sznurek, zmywacz do paznokci (chodzi przede wszystkim o zawarty w nim aceton), zapalniczka i zbiornik bardzo zimnej wody. Gdzieniegdzie spotkamy nóż do szkła, ale da się obyć bez niego. A po całej akcji potrzebny będzie drobny papier ścierny żeby wygładzić krawędzie.
Bardzo ładnie zobrazowano całą procedurę w poniższym filmiku. Odrobinę inne metody znajdziecie po kliknięciu w obrazek pod filmikiem.
- szklana butelka
- specjalne wiertło do szkła
- dłuuugie wiercenie bez dużego nacisku na szkło; w trakcie tej czynności powstanie sporo białego pyłu (tutaj wskazane jest użycie maseczki)
Instrukcję z obrazkami znajdziecie pod tym linkiem: